Alüminyum Billet Üretim Tesisi

  • 90.000 ton yıllık üretim kapasitesi
  • Alüminyum billetler için yüzde 100 ultrasonik kontrol
  • Üretilen alaşımlar: 1050, 1070, 6060, 6061, 6063, 6082, 6463, 7005, 7020, 9003
  • Billet çapları: 6, 7, 8, 9, 10, 14 inç
  • 7300 mm uzunluğa kadar alüminyum billet üretimi


Billet Üretim Tesisi

ASAŞ kendi bünyesinde gerçekleştirdiği billet üretimi ile profillerin kullanım alanlarına özel alaşım geliştirmekte ve proje ihtiyaçlarına uygun ürünü özel olarak üreterek çözüm sunmaktadır.  Üretilen yüksek kalite billetler; ekstrüzyon kalıbının ömrünü uzatmakta, bakım maliyetlerini düşürmekte ve toplam verimi arttırmaktadır. Kuruluşundan bugüne ürettiği her ürünün kalitesine önem veren ASAŞ, ürün kalitesinin hammaddeden başladığı bilinciyle, kaliteyi kontrol altında tutmak ve müşterilerine daha iyi hizmet vermek amacıyla billet üretim sürecini kendi bünyesinde gerçekleştirmektedir.

Sınıfının En İyisi

Üretim hattına entegre ultrasonik test ünitesi sayesinde üretilen alüminyum billetler %100 kontrol edilerek, merkezi çatlak ve kılcal boşluk problemleri oluşmadığından emin olunarak billetler Ekstrüzyon Tesisine iletilmektedir.

Döküm Saflığı

ASAŞ Billet Üretim Tesisleri'nde; tüm üretim süreçlerinin kontrol edilmesi ve Avrupa EN AW kalite standartlarına uygun üstün kaliteli alüminyum billetlerin üretilmesi amacıyla; tam otomatik, bilgisayar destekli, hot top air slip döküm sistemi kullanılmaktadır. Bu teknoloji sayesinde, ürünün kullanım süresi boyunca ihtiyaç olan mukavemeti yüksek alüminyum profillerin üretimi için gerekli olan yüksek saflıkta billet üretimi yapılabilmektedir. Ayrıca müşterilerimizin projelerine özel olarak, gereken mekanik özelliklerde ürünlerin üretilebilmesi için tesis bünyesinde özel alaşımlar da geliştirilmektedir.

Modern Sürekli Homojenizasyon Teknolojisi

Isıtma, tav ve soğutma esnasında hassas olarak kontrol edilen sıcaklık döngüleriyle sürekli homojenizasyon teknolojisi sayesinde; geleneksel parti sistemiyle homojenizasyon yöntemlerine göre daha üstün kalitede, her dökümde eşit tanecik yapısına ve aynı metalürjik özelliklere sahip billetlerin üretiminin gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır.  

Billetlerin sürekli homojenizasyon teknolojisi sayesinde ısıtma bölmelerinde yaklaşık 7 m uzunluğundaki her bir billet, istenen sıcaklık değerine ulaşıncaya kadar homojen bir şekilde ısıtılmaktadır. Isıtma sonrası alaşımlara optimum metalürjik özellikleri kazandırmak için billetler, istenilen dar toleranlardaki ısılarda optimum sürelerde bekletilmektedir. Proses gereği sonrasında soğutma istasyonuna gelen billetler yüksek hızda soğutma işlemine alınmaktadır.

İzlenebilirlik

Üretilen her bir billet izlenebilirlik açısından parti numarasıyla kayıt altına alınmaktadır.